poniedziałek, 28 września 2015

Dziesiątka Różańca ze świętym Janem Pawłem II

Różaniec: Październik Miesiącem Różańca Świętego! Odmawiajmy zatem codzienny różaniec...


CZĘŚĆ I – TAJEMNICE RADOSNE
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.
 - Nawiedzenie świętej Elżbiety.
 - Narodzenie Pana Jezusa.
 - Ofiarowanie Jezusa w świątyni.
 - Odnalezienie Pana Jezusa wśród uczonych w świątyni.

 CZĘŚĆ II – TAJEMNICE ŚWIATŁA 
 - Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
 - Objawienie Siebie na weselu w Kanie.
 - Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.
 - Przemienienie na górze Tabor. - Ustanowienie Eucharystii. 

CZĘŚĆ III – TAJEMNICE BOLESNE 
 - Modlitwa Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Ogrójcu).
 - Biczowanie Pana Jezusa.
 - Ukoronowanie koroną z cierni.
 - Dźwiganie krzyża przez Pana Jezusa.
 - Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa.

 CZĘŚĆ IV – TAJEMNICE CHWALEBNE 
- Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
 - Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
 - Zesłanie Ducha Świętego.
 - Wniebowzięcie Maryi.
 - Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi

.

poniedziałek, 21 września 2015

A małżonkowie, klęcząc przed ołtarzem w dniu ślubu, mówią: "Nie opuszczę cię aż do śmierci". Tak mówi mąż do żony i żona do męża. Tak mówią razem wobec majestatu Boga żywego. Wobec Chrystusa.

Czyż słowa te nie współbrzmią głęboko z tamtymi: "Do końca umiłował"?

Z pewnością, drodzy bracia i siostry, zachodzi tutaj głęboka zbieżność i jednorodność. Sakrament małżeństwa wyrasta z eucharystycznego korzenia. Wyrasta z Eucharystii i do niej prowadzi. Ludzka miłość "aż do śmierci" musi się głęboko zapatrzeć w tę miłość, jaką Chrystus do końca umiłował. Musi tę Chrystusową miłość poniekąd uczynić swoją, ażeby sprostać treściom małżeńskiej przysięgi: "Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci".




Z tej przysięgi buduje się szczególna jedność: wspólnota osób. Communio personarum. Jest to jedność - zjednoczenie serc i ciał. Jedność - zjednoczenie na służbie życiodajnej miłości. Zjednoczenie osób, mężczyzny i kobiety, i zarazem zjednoczenie z Bogiem, który jest Stwórcą i Ojcem. Zjednoczenie obojga w Chrystusie, w orbicie tej oblubieńczej miłości, jaką On - Odkupiciel świata - obdarza Kościół, a w tym Kościele każdego człowieka. Wszyscy wszakże jesteśmy odkupieni za cenę Jego Krwi.


Drodzy bracia i siostry! Potrzebne jest bardzo gruntowne przygotowanie do małżeństwa jako wielkiego sakramentu. Trzeba z kolei często wracać do tych świętych tekstów sakramentalnej liturgii małżeństwa, Mszy św. dla nowożeńców, Mszy św. na jubileusz małżeński, odczytywać je, rozważać... Są to słowa żywota.

wtorek, 1 września 2015

Jan Paweł II: Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte"

Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską. Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.



Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". 


Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować". Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych. Biskup Kozal, męczennik z Dachau, powiedział: "Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga"

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987 r.